Strona używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu dostosowania do indywidualnych potrzeb użytkowników. Jeżeli tego nie akceptujesz zmień ustawienia przeglądarki dotyczące cookies. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności

Aktualności

obrazek
16.03.2015
Dzień Świętego Patryka

Dzień Świętego Patryka wypada 17 marca. Jest to święto irlandzkie, o wymiarze narodowo-religijnym. Święty Patryk to patron tego kraju. Dzień Św. Patryka obchodzony jest jednak nie tylko w Irlandii, ale również w Stanach Zjednoczonych, Australii, Niemczech czy w Polsce. Jego popularność wiąże się z powszechną fascynacją kulturą celtycką i jej obyczajami.

Dzień Świętego Patryka został ustanowiony ku czci misjonarza i biskupa, który krzewił wiarę chrześcijańską w Irlandii. Żył on na przełomie IV i V wieku, wsławił się swoją działalnością duszpasterską, dokonywaniem rozmaitych cudów i szczególnym darem wykładania prawd wiary.

Głównym symbolem święta jest shamrock (trzylistna koniczyna), która jest także jednym z symboli Irlandii. Według legendy o Św. Patryku, wykorzystał on tę roślinę aby wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej.

Najbardziej uroczyste obchody Dnia świętego Patryka odbywają się oczywiście w Irlandii. Oprócz uroczystości religijnych organizowane są liczne festyny i zabawy uliczne.  Tradycja nakazuje, aby każdy z tej okazji miał na sobie coś zielonego. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, symbol jej wspaniałego krajobrazu. Irlandia nazywana jest Szmaragdową wyspą.

Jeszcze inną tradycją związaną z obchodami Dnia św. Patryka jest tradycja picia whiskey − obowiązkową szklankę whiskey zwie się "dzbanem Patryka".

Wszystkim sympatykom Irlandii z okazji Dnia Świętego Patryka, składamy serdeczne życzenia:

May the Irish hills caress you;
may her lakes and rivers bless you;
may the luck of the Irish enfold you;
may the blessings of St Patrick behold you