Strona używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu dostosowania do indywidualnych potrzeb użytkowników. Jeżeli tego nie akceptujesz zmień ustawienia przeglądarki dotyczące cookies. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności

Aktualności

obrazek
15.03.2016
Dzień św. Patryka

Dzień Świętego Patryka, obchodzony 17 marca, to znane i lubiane na całym świecie irlandzkie święto narodowe i religijne. W ten dzień, zgodnie z tradycją, nosi się ubrania w kolorze zielonym. Jest to kolor narodowy Irlandii i nawiązuje do trawiastego krajobrazu wyspy. Organizowane są parady, imprezy, koncerty, a na cześć patrona Zielonej Wyspy wznoszone są toasty.

Dlaczego Dzień Świętego Patryka obchodzony jest właśnie 17 marca? Jest to dzień śmierci św. Patryka, w którym co roku wspomina się jego życie i dokonania.

Ze świętem tym kojarzy się także koniczyna, gdyż jak głosi legenda Św. Patryk wykorzystywał ją tłumacząc mieszkańcom dogmat trójcy świętej.

Radosna  oprawa irlandzkiego święta corocznie przyciąga rzesze uczestników na całym świecie. Najbardziej widowiskowa jest parada w Nowym Jorku, natomiast w Chicago ma miejsce niepowtarzalne zjawisko - przepływająca przez miasto rzeka jest zabarwiana na kolor zielony.

Również w Polsce święto zyskuje z roku na rok na popularności. Tego dnia odbędą się koncerty, imprezy, pokazy tradycyjnego tańca oraz będzie możliwość skosztowania tradycyjnych irlandzkich potraw.