Strona używa informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu dostosowania do indywidualnych potrzeb użytkowników. Jeżeli tego nie akceptujesz zmień ustawienia przeglądarki dotyczące cookies. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności

Aktualności

obrazek
23.11.2016
Happy Thanksgiving Day!

Święto Dziękczynienia jest niezwykle rodzinnym dniem. Amerykanie uważają je za jeden z najważniejszych dni w roku.

Geneza Święta Dziękczynienia wiąże się z historią angielskich pielgrzymów, którzy osiedlili się w Plymouth w stanie Massachusetts w 1620 roku. W 1621 roku po zebraniu obfitych plonów uczcili to wydarzenie wraz z miejscowymi Indianami z plemienia Wampanoagów, składając Dziękczynienie Bogu za przetrwanie srogiej zimy. W 1863 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Abraham Lincoln ogłosił Święto Dziękczynienia świętem narodowym.

Święto Dziękczynienia w USA obchodzone jest w czwarty czwartek listopada. Z kolei Kanadyjczycy świętują je w drugi poniedziałek października.

Święto Dziękczynienia ma w USA i Kanadzie wymiar narodowy i jednocześnie religijny. Amerykanie i Kanadyjczycy składają w tym dniu podziękowanie Bożej Opatrzności za wszelkie otrzymane łaski.

Symbolem Święta Dziękczynienia jest pieczony, nadziewany indyk, podawany z sosem żurawinowym i z pieczonymi, tłuczonymi ziemniakami oraz kukurydzą. Tradycyjnym daniem jest również ciasto z dyni.

Tradycją Święta Dziękczynienia jest także wspólne oglądanie futbolu amerykańskiego czy udział w organizowanych tego dnia mszach, marszach oraz paradach.